Když vaří žencká aneb jak se vařej knedlíci

Knedle, knedlíky, knedlíci...to přece zvládne každej trouba, ale je to fakt pravda? Když knedlíky, tak pořádně. Pojďme si teda uvařit pořádný knedlík. Vydejte se se mnou do mojí kuchyně na kus knedle.

Recepty se můžou lišit, ale pozor na takové, kde je plno mouky, kde místo houskového knedlíku dostanete jen rozmatlané rohlíky v mouce. Když se to jmenuje kynuté knedlíky, tak je dobrý, aby fakt měly šanci kynout. Jasně, najdou se experti, kteří obalují rohlík v mouce a pak to hned vaří, ale tak to rozhodně nemá být!

Základní recept je 400 g mouky, 20 g kvasnic nebo droždí plus 1 lžička cukru, 1  vejce, pokud možno přímo od slepičky, 250 ml mléka, sůl a 2 starší housky nebo 3 rohlíky.

V mojí kuchyni, když si to já připravím, to vypadá asi takto

 

 

Nejdřív si rohlíky nakrájím na mojem oblíbeném prkýnku na kostičky. Nechám oschnout a pak v misce rozmíchám kvasnice nebo droždí s cukrem na kašičku. Do té misky, kde mám kvasnicovou kašičku, přimíchám vlažné mléko a nechám vzejít. Toho mléka jen trošku, zbytek nechat na těsto.

Do větší mísy prosít hrubou mouku, přidat vajíčko, kvásek, sůl a postupně i ten zbytek méka. Udělá se řídké těsto, do kterého se postupně hází na kostičky nakrájený oschlý rohlík. To vše tak nějak zpracuje v těsto, které už není tak řídké.

Z těsta se udělají dvě šišky a nechá se to kynout.

Do obřího kastrólku se pak dá vařit osolená voda a do té vařící vody se pak dají knedlíky vařit. Vaří se zhruba 20 minut, 10 minut na každé straně. Pak se vyndají, propíchnou. Krájet se můžou nožem nebo nití, studené nebo teplé. Pak se ty knedlíky můžou jíst ke guláši, koprové omáčce, rajské omáčce nebo tak podobně.

 

Další recept je trošku jinak

1 kg hrubé mouky, 3 rohlíky, 1 kostka kvasnic, sůl a trošku vody. Z toho je zhruba 6 šišek knedlíků. Opět se kvasnice rozdělají s cukrem, přidá se trošku vody a míchá se, udělá se kvásek, pak se přidá mouka a míchá se, až to těsto začne pšoukat. Když je těsto hezky hladké, přidává se postupně nakrájený rohlík. Tohle se pak dá kynout, nejlépe je vrazit to do postele, do peřin, nechat kynout tak půl hodiny a pak se už můžou vařit knedlíky. Vaří se opět v osolené vodě, asi 20 minut.

 

A tohle je prosím plocholistá petržel.

Chutná trošičku jinak než kadeřavá petržel a kdybych dělala karlovarský knedlík, použila bych ji. Ale tentokrát je řeč o kynutých klasických, takže petržel necháme na ozdobení brambor. Z těch se taky dají dělat knedlíky. Ale to je taky jiný recept.

 

Dobrou chuť!

 

 

 

Autor: Milada Součková | pondělí 21.10.2013 11:11 | karma článku: 15,01 | přečteno: 1242x
  • Další články autora

Milada Součková

Antikoška za totáče

2.10.2012 v 17:17 | Karma: 12,56
  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3728x
Žena obecná